Genetablering af amning

1 svar [Seneste indlæg]
kris77


Offline
Indmeldt:15/03/2009

Hej

Jeg er ny her, men fik anbefalet den her side på et andet forum (min-mave.dk). I må tilgive mig, hvis jeg spørger om noget andre allerede har spurgt om før.

Jeg ammede vores søn til han var 6 måneder uden at supplerer med MME. Han sagde selv fra og vi begyndte på skemad. Men han havde meget kolik til han var 4 måneder.

Vores datter som nu er 3½ måned ammede jeg indtil for 1 måned siden. Hun har også kolik og jeg begyndte lige pludselig at blive bange for om det var min mælk de fik ondt i maven af så jeg prøvede at give hende MME på flaske. I en kort periode på ca 6-8 dage virkede det til at hun fik det bedre. Så selv om jeg elsker at amme blev vi enige om (manden og jeg) at det var altså hendes trivsel der var vigtigst.

Men, men, men.... Det var desværre en stakket frist og hun døjer stadig en del med kolik. Så mit spørgsmål er om jeg har nogen chance for at kunne genoptage amningen så lang tid efter? Har slet ikke mælk i brysterne længere. Hvis ja... Hvordan gør jeg det?-Hvor lang tid vil det tage osv osv? Alle gode råd modtages med kyshånd.

Det skal lige tilføjes at begge vores børn er født i uge 36, men har ikke haft behov for hjælp og jeg har aldrig haft andre problemer mht amning.

Ser meget frem til svar fra jer.

Med venlig hilsen

Kristine 

Dawn


Offline
Indmeldt:11/06/2007

Kære Kristine 

Det lyder barsk med kolik - det kan tage pusten fra de fleste  

Det er oftest muligt at genetablere amningen når barnet er så lille. Det vil ofte kræve en beslutsom indsats, men det er ikke destomindre muligt. 

Jeg synes du skal læse vores artikel om  Genetablering af amning og så synes jeg det er en god ide at læse artiklen om suppleringssystemer til amning, som du evt. kan benytte.

Når du har læst artiklerne skriver du bare herinde igen med de spørgsmål der evt. måtte være dukket op. 

Mvh. Dawn www.ifavn.net