hejsa
Lucas på 2 måneder, bliver ammet plus han får 3 flasker.
ca kl 8 16 og 20.
i takt med han bliver større, skal han jo ha mere mad.
tror i jeg skal hæve flaskens indhold, som nu er 100 ml, eller tror i min mælk følger med op.
jeg håbede jo at mælken følger med, men han er godt nok meget meget sur for tiden.
han kan stort set ikke ligge selv, max 2 minutter, og af og til når jeg ligger ham til, sutter og slipper han mange mange gange.
det hjælper af og til at skifte bryst, men det er ikke altid.
nogen gode råd?
Kender du til tigerspringene? Der er et omkring de 8 uger, og det kunne meget vel være det, han er i.
Jeg ville ikke give ham mere mme, men derimod amme, amme og amme
Så bliver din mælkeproduktion helt naturligt sat op til præcis det, han har brug for. Hvis du har lyst, kan du jo ovenikøbet trappe ud af mme´en.
hov! skrev da et indlæg i går, men kan se det ikke er kommet frem.
nåh men ja jeg kender lidt til tigerspringene, og det kan jo snilt være derfor.
jeg ku godt tænke mig at trappe ud af me, men hvordan?
skal man bare tage flskerne væk sådan 123 eller skal man lave mindre i hver flaske.
jeg må tilstå at skal jeg amme alt for meget mere end jeg gør, så orker jeg det ikke, han spiser mange små måltider, såe, jeg synes jeg ammer rigtig rigtig meget.
i dag, har han fået 3 flasker, men den sidste fik han kun 75 g af, fordi jeg ku mærke han bare hyggede.
For at hæve produktionen i takt med efterspørgslen skal du blot amme oftere.
Hvis du gerne vil helt af med flaskerne vil jeg anbefale dig at læse wikien om genetablering af amning. Flakserne kan fases ud en af gangen, men det vil uden tvivl betyde at ammefrekvensen øges i en periode. Når produktionen er oppe burde frekvensen stabiliseres
hejsa
jeg skal bare lige hører hvordan i vil tolke det her.
jeg har siddet og ammet og følt han har fået et rimelig godt måltid.
han kan endda ligge selv lidt mens jeg putter den store pige, det er jo store sager.
efter at ha puttet ammer jeg igen, og han tager ved, og får også noget, tror jeg.
han sidder lidt ved far og begynder så at græde.
jeg vil ligge ham til, men så begynder han at gå total amok, sutter lidt, skriger sutter lidt og skriger igen.
og ja det er på den her tid han plejer at få en flaske.
men men ved han virkelig det.
jeg kan mærke at det ligger så dybt i mig at han ikke skal sulte, så jeg gav ham flasken, men med det formål, at hyggesutter han, så får han den ikke.
men 1 2 3 og den var væk.
hmm hva kan jeg gøre her?
Har du en fornemmelse af om det kan være fordi han savner det stærke nedløb fra flasken? Her vil kompression af brystet under amning måske kunne hjælpe (læs evt. om amning og flaske.
Kender du til begrebet fussy evenings? (læs linket). Mange oplever at baby er mere eller mindre urolig ved aftentid og kan være svær at trøste. Nogle babyer efterspørger amning igen og igen. Det er helt normalt og jeg kan berolige med at det kun er en fase. Flaskebørn kan også opleve urolige aftner.
Mange har glæde af en slynge for at berolige baby, sang og/eller gående amning kan også være løsningen.om os | kontakt | guidelines